Zadajnik prądowy CP-02 czy napięciowy ZAD-ECO-V2

  W artykule zajmiemy się problemem wyboru odpowiedniego zadajnika dla falownika. Wbrew pozorom wybór ten w szczególności dla mniej doświadczonych użytkowników, nie musi być wyborem oczywistym. Oba te urządzenia posiadają swoje zalety, jak również wady, dlatego należy je w jak największym stopniu poznać, aby móc podjąć w 100% świadomą i odpowiedzialną decyzję.

  Parametry

  ZAD-ECO-V2

  ZAD-ECO-V2

  Pierwszą, widoczną na pierwszy rzut oka różnicą pomiędzy tymi dwoma urządzeniami jest typ oferowanego sygnału – dla zadajnika CP-02 będzie to sygnał prądowy 4..20mA, zaś dla zadajnika ZAD-ECO-V2 sygnał napięciowy 0..10V. Obecnie większość falowników jest projektowana w taki sposób, aby możliwe było zadawanie częstotliwości zarówno poprzez sygnał prądowy jak również napięciowy, jednak mogą zdarzyć się urządzenia, które obsługują wyłącznie jeden z tych dwóch typów sygnałów. Dlatego pierwszym krokiem przez zakupem zadajnika powinno być dokładne zapoznanie się ze specyfikacją falownika wykorzystywanego w aplikacji.

   

  W dalszej kolejności należy porównać pozostałe parametry zadajników i falownika i sprawdzić np. czy zakresy napięć zasilających zadajnik odpowiadają tym oferowanym przez falownik, czy być może trzeba będzie zastosować zewnętrzny zasilacz.

  Wygląd

  Model CP-02 różni się od ZAD-ECO-V2 również wyglądem zewnętrznym. Zadajnik ZAD-ECO poza potencjometrem do zadawania częstotliwości wyjściowej posiada również przyciski pozwalające na uruchamianie falownika, jego zatrzymywanie oraz zmianę kierunku obrotów, a dodatkowo model ten wyposażony jest w wyświetlacz LED wskazujący aktualną wartość zadaną.

  Cena

  CP-02

  CP-02

  Koleją różnicą pomiędzy tymi dwoma urządzeniami jest cena. Model CP-02 ze względu na mniejszą ilość oferowanych funkcji jest tańszy – średnio kosztuje około 110 zł brutto, zaś za zadajnik ZAD-ECO-V2 będziemy musieli zapłacić około 240 złotych brutto.

   

  Po więcej informacji na temat wyboru zadajnika do falownika zapraszam do artykułu: http://poradyzakupowe.pl/zadajnik-do-falownika-jaki-kupic/ 

  Kategorie: Falowniki