Sterowanie falownikiem – przegląd metod

  Istnieje wiele sposobów sterowania pracą falownika (przemiennika częstotliwości) – w tym artykule na konkretnym przykładzie falownika LG iC5a zaprezentuję najpopularniejsze z nich.

  Sterowanie falownikiem za pomocą wbudowanej klawiatury

  Sterowanie falownikiem za pomocą wbudowanej klawiatury

  Sterowanie falownikiem za pomocą wbudowanej klawiatury

  Większość dostępnych na rynku przemienników częstotliwości posiada umieszczony na swojej obudowie panel sterujący, w skład którego wchodzi wyświetlacz LED oraz przyciski służące do sterowania pracą oraz programowania falownika. Jedynymi wyjątkami od tej reguły które przychodzą mi teraz na myśl są falowniki Siemens G110 wymagając zarówno do programowania, jak również sterowania podłączenia zewnętrznego panelu BOP oraz falowniki LENZE serii ESMD, które co prawda posiadają wbudowany wyświetlacz oraz przyciski, jednak służą one wyłącznie do ich programowania, nie można za ich pomocą sterować pracą tych falowników.

   

  Sterowanie za pomocą klawiatury zewnętrznej

  Klawiatura zewnętrzna do falowników LG iG5A

  Klawiatura zewnętrzna do falowników LG iG5A

  Dla niektórych falowników między innymi do wspomnianych już falowników Siemens G110 oraz do falowników LG/LS serii iG5A producenci zaprojektowali zewnętrzne klawiatury, które pozwalają na łatwą obsługę i programowanie falowników, do których dostęp jest utrudniony np. są zamknięte w szafie sterowniczej. Po podłączeniu takiej klawiatury do falownika, można ją z powodzeniem przymocować na obudowie wspomnianej szafy i kontrolować pracę przemiennika bez potrzeby jej otwierania.

  Sterowanie z wykorzystaniem zacisków falownika

  Zaciski sterujące falownika LG iC5

  Zaciski sterujące falownika LG iC5

  Kolejnym, a zarazem najpopularniejszym sposobem sterowania falowników jest sterowanie za pomocą zacisków. Obecnie praktycznie każdy dostępy na rynku falownik posiada określoną ilość programowalnych wejść cyfrowych, po podłączeniu do których przełączników lub przycisków sterujących można w łatwy sposób sterować pracą przemiennika. Istnieje wiele różnych sposobów sterowania pracą falownika (sterowanie 2-, 3-przewodowe) oraz zadawania częstotliwości poprzez zaciski sterujące (zadawanie częstotliwości sygnałem analogowym napięciowym, analogowym prądowym, z wykorzystaniem funkcji motopotencjometru, prędkości krokowych i innych). Wyboru konkretnego sposobu sterowania falownika i zadawania częstotliwości dokonuje się poprzez ustawienie odpowiednich parametrów w pamięci urządzenia.

  Sterowanie poprzez protokół ModBus

  Tą metodę sterowania pracą falownika wykorzystuje się najczęściej w bardziej rozbudowanych aplikacjach, w których pracą przemiennika steruje zewnętrzny sterownik PLC lub komputer. Metodę tę możemy również wykorzystać w przypadku gdy chcemy na komputerze PC gromadzić dane na temat pracy danego przemiennika – większość producentów dostarcza dedykowane oprogramowanie pozwalające na odczyt i archiwizację na komputerze PC wszystkich parametrów pracy falownika.

  Kategorie: Falowniki