Programowanie falowników na przykładzie LG iC5

  W dzisiejszym artykule zaprezentuję sposób programowania falowników – do tego celu posłużę się falownikami marki LG serii iC5, są to urządzenia bardzo proste w programowaniu i obsłudze, a zarazem oferujące spore możliwości w niezłej cenie.

   

  Programowanie falowników LG iC5

  Generalnie istnieją dwie metody programowania falowników LG serii iC5, podobnie jak większości innych dostępnych na rynku urządzeń – pierwsza metoda, zarazem najczęściej wykorzystywana polega na użyciu wbudowanej klawiatury i ustawienia za jej pomocą odpowiednich parametrów falownika. Drugą metodą jest wykorzystanie interfejsu RS485 (w falownikach serii iC5 jest on dostępny po zainstalowaniu opcjonalnej karty rozszerzeń) i połączenie z komputerem PC z zainstalowanym dostarczonym przez producenta oprogramowaniem umożliwiającym zdalne programowanie falowników. Metoda ta, w przypadku konieczności zmiany większej ilości parametrów jest co prawda znacznie szybsza, lecz niestety wymaga również posiadania odpowiednich konwerterów, instalacji dedykowanych sterowników i konfiguracji oprogramowania, co początkującemu użytkownikowi falowników może sprawić dość spory kłopot.

   

  Programowanie za pomocą klawiatury

  Podstawową czynnością poprzedzającą przystąpienie do programowania konkretnego falownika jest zajrzenie do dostarczonej przez producenta instrukcji obsługi i dokładne zapoznanie się z funkcjami poszczególnych przycisków dostępnych na obudowie oraz struktury menu. Dobrym przykładem dlaczego warto za każdym razem sięgnąć po instrukcję mogą być falowniki Siemens V20, w których poszczególne przycisku mogą realizować różne funkcje w zależności od długości ich naciśnięcia, bez czego nie moglibyśmy się dostać np. do części ustawień.

  W przypadku falowników LG iC5 producent zadbał o przygotowanie czytelnych schematów zamieszczonych w instrukcji pozwalających na zmianę wartości poszczególnych parametrów. Przykładowo chcąc zmienić wartość częstotliwości zadanej postępujemy zgodnie z rysunkiem:

   

  Programowanie falowników LG - ustawianie częstotliwości zadanej

  Programowanie falowników LG – ustawianie częstotliwości zadanej

  W przypadku chęci zmiany wartości parametru konfiguracyjnego, procedura wygląda następująco (na przykładzie pokazano zmianę wartości parametru F27 z 0 na 1):

   

  Programowanie falowników - zmiana wartości parametru

  Programowanie falowników – zmiana wartości parametru

   

  Gdy potrafimy już edytować poszczególne parametry falownika, należy jeszcze dowiedzieć się jakie pełnią funkcje. Tutaj również pomocą przychodzi nam instrukcja obsługi, w której zamieszczona jest tabela z opisem funkcji realizowanych przez każdy z parametrów falownika. Tak więc, chcąc zmienić przykładowo funkcję realizowaną przez wejście cyfrowe nr 1 (P1) szukamy parametru określającego jego funkcję i ustawiamy na pożądaną wartość.

   

  Programowanie falowników - instrukcja

  Programowanie falowników – instrukcja

   

  Jak widać na pokazanej powyżej części instrukcji za funkcję wejścia cyfrowego “P1” odpowiada parametr “I20” domyślnie jest on ustawiony na wartość “0”, co oznacza że wejście to będzie realizowało funkcje “FX – Praca do przodu”, zmieniając wartość tego parametru na jedną z 24 pozostałych wartości zmieni się funkcja realizowana przez to wejście.

  Kategorie: Falowniki