Nikola Tesla – Zapomniany Geniusz

  XIX wiek nazwano wiekiem pary i elektryczności. Maszyna parowa, urządzenia elektryczne i inne wynalazki odmieniły życie milionów ludzi. Niewykluczone, że mogłoby ono zmienić się jeszcze bardziej, gdyby zrealizowano wszystkie pomysły zapomnianego geniusza-Nikoli Tesli.

  Nikola Tesla – Pochodzenie

  Tesla pochodził z Chorwacji. Już w dzieciństwie fascynowała go technika. Podobno swój pierwszy wynalazek, koło wodne bez łopatek, zbudował w wieku 5 lat. W czasie studiów zainteresował się elektrycznością. Zaprojektował silnik elektryczny na prąd zmienny, ale konstrukcja ta początkowo nie znalazła uznania, bo w powszechnym użyciu był prąd stały.

  Pierwszy Sukces

  Pierwszym wielkim sukcesem uczonego było oświetlenie Wystawy Światowej w Nowym Jorku w 1893 roku. Potem powstała pierwsza elektrownia wodna na prąd zmienny na wodospadzie Niagara. Opracowany przez Tesle prąd zmienny opanował świat i do dziś jest powszechnie używany.

  Patenty Wynalazcy

  W ciągu życia otrzymał ponad sto patentów. Świetlówka, świece zapłonowe do silników spalinowych, zdalne sterowanie drogą radiową, ozonowanie wody w basenach-to tylko kilka przykładów. Jeszcze przed Guglielmem Marconim zaprojektował radio, chociaż później cała sława z tego wynalazku przypadła bardziej przebojowemu Włochowi.

  Już na początku lat 90. Tesla zaczął rozmyślać nad pasją swojego życia-bezprzewodowym przesyłaniem energii elektrycznej. Do tej pory nie udało się nikomu wyjaśnić jak uczony zamierzał to zrobić lecz doświadczenia z tym związane łączyły ze sobą kilka wynalazków powstałych wiele lat później: radia, telewizji, Internetu i przesyłaniu linii energetycznych bez użycia kabli.

  Przerwanie Prac

  Przerwanie prac było ogromnym ciosem dla konstruktora. Stwierdził że ludzkość nie dorosła jeszcze do jego wynalazków. Nikola Tesla zmarł na zawał serca w 1943 roku. Pozostawił po sobie liczne długi i plany swoich wynalazków. Projekty zniknęły z pokoju uczonego już kilka godzin po jego śmierci. Kto je zabrał? Pewnie FBI lub inne tajne służby. Trwała II wojna światowa więc istniało prawdopodobieństwo że plany Tesli mogłyby wpaść w ręce wroga. Wojna skończyła się w 1945 roku ale niektórych dokumentów nie odtajniono do dziś. Na pogrzebie burmistrz Nowego Jorku powiedział: “Zmarł Nikola Tesla. Zmarł w biedzie, ale był jednym z najważniejszych ludzi, którzy kiedykolwiek żyli. To co stworzył, jest wielkie, a wraz z upływem czasu staje się jeszcze większe”.

  Kategorie: Elektryka