Falownik Jako Regulator Obrotów – Czyli Jak Zmniejszyć Obroty Silnika 3F.

  Na forach internetowych oraz branżowych grupach na Facebook’u i innych portalach społecznościowych często mniej doświadczeni użytkownicy pytają w jaki sposób mogą zmniejszyć obroty silnika elektrycznego. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie. Zanim jednak przejdę do wyjaśnienia jak krok po kroku to wykonać, należy zorientować się jakim silnikiem dysponujemy ponieważ w zależności od typu silnika elektrycznego stosowane będą różne rozwiązania do regulacji prędkości obrotowej.


  Zmniejszenie Obrotów Silnika Elektrycznego 3F

  W tym artykule przedstawię sposób zmniejszenia obrotów elektrycznego silnika asynchronicznego prądu przemiennego zasilanego 3-fazowo z wykorzystaniem falownika (przemiennika częstotliwości). Zaletą stosowania falownika do zmniejszenia prędkości obrotowej jest zachowanie nominalnego momentu obrotowego w całym zakresie regulacji od zera do 50/60Hz (lub niekiedy 87Hz).


  Regulacja Obrotów Silnika 3-Fazowego Za Pomocą Falownika

  W dalszej części artykułu zaprezentujemy sposób podłączenia przykładowego falownika z silnikiem, którego prędkość obrotową będziemy chcieli regulować oraz sposób programowania na przykładzie przemiennika częstotliwości firmy LG, tak aby móc regulować prędkość obrotową silnika za pomocą wbudowanej w falownik klawiatury.

  Podłączenie Silnika z Falownikiem

  Silnik łączymy z falownikiem według instrukcji przedstawionej w artykule: Jak podłączyć falownik do silnika 3 fazowego ??

  Programowanie Falownika Na Przykładzie LG

  Po podłączeniu większość dostępnych na rynku falowników może być obsługiwana (programowana) za pomocą wbudowanej klawiatury sterującej – w przypadku falowników firmy LG, aby móc ustawić mniejszą prędkość obrotową za pomocą wbudowanej klawiatury należy ustawić parametry falownika w następujący sposób:

  • Parametr “drv” – tryb sterowania napędem START / STOP – należy wybrać wartość “0” – START / STOP realizowany za pomocą przycisków dostępnych na klawiaturze przemiennika,
  • Parametr “Frq” – metoda zadawania częstotliwości – należy wybrać wartość “0” lub “1” – ustawianie częstotliwości wyjściowej falownika (i tym samym prędkości obrotowej silnika) za pomocą wbudowanej klawiatury. W przypadku wybrania wartości “0” po przyciśnięciu przycisku ENTER należy ustawić żądaną wartość częstotliwości i zatwierdzić ponownie klikając ENTER, zaś w przypadku wyboru wartości “1” wartość częstotliwości wyjściowej przemiennika można płynnie regulować przyciskami góra / dół.

  Więcej metod sterowania pracą falownika – opisano w artykule: Sterowanie falownikiem – przegląd metod

  Falowniki LG - klawiatura sterująca
  Falowniki LG – klawiatura sterująca