Jak Podłączyć Falownik Do Silnika 3-Fazowego ??

  W artykule przedstawię sposób podłączenia falownika do silnika 3 fazowego na przykładzie przemiennika LG serii iG5A, który jest urządzeniem zasilanym 3-fazowo napięciem 3x400V.


  Sprawdzenie Parametrów Podłączanego Silnika


  W pierwszym kroku należy upewnić się że podłączany silnik będzie odpowiedni do posiadanego falownika, w tym celu sprawdzamy na tabliczce znamionowej napięcie nominalne silnika dla danego sposobu połączenia uzwojeń. Jak widać na poniższej grafice, w przypadku wykorzystywanego przez nas silnika napięcie to wynosi 230V dla uzwojeń połączonych w trójkąt oraz 400V dla uzwojeń połączonych w gwiazdę.

  Tabliczka znamionowa silnika elektrycznego
  Tabliczka znamionowa silnika elektrycznego

  W związku z tym, dla falownika LG iG5A, który jest zasilany 3-fazowo i na swoim wyjściu również generuje napięcie 3x400V uzwojenia powyższego silnika należy połączyć w gwiazdę. W przypadku silników większej mocy może się zdarzyć że napięcie nominalne dla uzwojeń połączonych w trójkąt będzie wynosić 400V, zaś dla uzwojeń połączonych w gwiazdę będzie to 690V, dlatego przed każdym podłączeniem silnika do falownika należy dokładnie zapoznać się z jego parametrami znamionowymi.

  W kolejnym kroku sprawdzamy, czy prąd znamionowy silnika dla danego sposobu połączenia uzwojeń jest odpowiedni dla posiadanego falownika – na powyższym przykładzie widać, że dla uzwojeń połączonych w gwiazdę prąd ten wynosi 0,45A, zaś najmniejszy dostępny falownik serii iG5a (model SV004IG5A-4 o mocy 0,4kW) oferuje prąd wyjściowy 1,25A, co będzie w zupełności wystarczające do zasilenia tego silnika (w przypadku takiej konfiguracji tj. moc falownika znacznie większa od mocy podłączonego silnika należy odpowiednio zadbać o zabezpieczenie silnika, jednak jest to temat na osobny artykuł, którym zajmiemy się już wkrótce).

  Następnie sprawdzamy jeszcze znamionową prędkość obrotową silnika i znamionową częstotliwość napięcia zasilania.  Wszystkie powyższe parametry silnika wprowadzamy do pamięci falownika. Cała procedura w jaki sposób należy to zrealizować została pokazana na zamieszczonym filmiku dla falownika LG iC5, zaś w przypadku LG iG5A przebiega ona bardzo podobnie.


  Podłączenie Falownika Do Silnika 3F


  Silnik podłączamy z falownikiem LG iG5a według schematu:

  Schemat podłączenia falownika do silnika 3F
  Schemat podłączenia falownika do silnika 3F

  Do zacisków U, V, W w dowolnej kolejności podłączamy przewody silnikowe. Od kolejności podłączenia przewodów zależy jedynie kierunek obrotów silnika, który można następnie łatwo zmienić w ustawieniach falownika lub poprzez zamianę ze sobą dwóch przewodów podłączonych do zewnętrznych zacisków – tj. U i W.

  UWAGA !!!

  Należy pamiętać o prawidłowym uziemieniu układu !!!


  Podłączenie Falownika Zasilanego 1-fazowo Do Silnika 3F


  Do niektórych silników 3F (najczęściej oferowanych w zakresie mocy do 4kW) istnieje również możliwość podłączenia falownika zasilanego 1-fazowo napięciem 1x230V. W tym celu można wykorzystać falowniki LG serii iC5, których sposób podłączenia do silnika oraz źródła zasilania został opisany w tym artykule: Falownik – jak podłączyć.

  Kategorie: Falowniki