Co to jest falownik ??

  Według książkowej definicji falownik jest to urządzenie pozwalające na zmianę prądu stałego (DC, ang. direct current) na prąd zmienny (AC, ang. alternating current) o regulowanej częstotliwości wyjściowej – w takim znaczeniu tego słowa falownikami są przykładowo wszelkiego rodzaju urządzenia powszechnie stosowane w naszych samochodach, które pozwalają na zmianę prądu stałego akumulatora na prąd zmienny o częstotliwości 50Hz, z jednoczesnym zwiększeniem wartości skutecznej napięcia z 12VDC na 230VAC, dzięki nim w czasie podróży samochodem mamy między innymi możliwość ciągłego korzystania z laptopa, który za pośrednictwem przetwornicy napięcia i standardowego zasilacza, jest na bieżąco ładowany z instalacji samochodowej.

  Falownik – potoczne określenie

  Jednak używając określenia “falownik” w języku potocznym najczęściej nie mamy na myśli opisanej powyżej przetwornicy napięcia czy innego urządzenia zmieniającego prąd stały na zmienny o regulowanej częstotliwości, ale myślimy raczej o urządzeniach, które poprawnie powinny być określane jako przemienniki częstotliwości.

  Przemienniki częstotliwości są urządzeniami pozwalającymi na zmianę częstotliwości prądu przemiennego. Na wejście przemiennika podawany jest prąd przemienny o określonej częstotliwości, natomiast na jego wyjściu otrzymujemy prąd przemienny o regulowanej częstotliwości, zakres tej regulacji jest różny w zależności od modelu przemiennika, najczęściej zawiera się w przedziale od 0,1 do 650Hz.

  Falowniki vs. przemienniki częstotliwości

  Jednak w tym przypadku teoria i książkowe definicje żyją swoim życiem, natomiast praktyka i powszechne stosowanie swoim. Falownikami powszechnie określa się wszelkie urządzenia do regulowanie prędkości obrotowej silników elektrycznych i określenie to jest na tyle powszechnie stosowane, że wykorzystują go zarówno klienci poszukujący “falownika”, ich użytkownicy i instalatorzy, ale także producenci (np. firma Parker w swoich materiałach informacyjnych) i dystrybutorzy (np. czołowy dystrybutor  falowników LG – sklepfalowniki.pl).

  Taka sytuacja może jednak prowadzić niekiedy do problemów i nieporozumień, szczególnie w chwili obecnej kiedy coraz większą popularność zdobywają odnawialne źródła energii na czele z fotowoltaiką, w których to wykorzystuje się falowniki zmieniające prąd stały pochodzący z paneli PV na prąd przemienny o częstotliwości 50Hz, który następnie może być sprzedany do sieci energoelektrycznej lub wykorzystany na własne potrzeby. Poszukując falowników tego typu, po wpisaniu frazy “falowniki” w popularnych wyszukiwarkach otrzymamy listę stron, które w gruncie rzeczy zawierają informację, oferują sprzedaż lub doradztwo odnośnie przemienników częstotliwości, nie zaś falowników wykorzystywanych w instalacjach PV.

  Podsumowanie

  Podsumowując – falownik jest to urządzenie zmieniające prąd stały na prąd przemienny o regulowanej częstotliwości, natomiast przemiennik częstotliwości jest to urządzenie zmieniające częstotliwość prądu przemiennego. Jako ciekawostkę dotyczącą przemienników częstotliwości można dodać, że jednym z elementów, z których są zbudowane są właśnie falowniki – co ma związek z zasadą ich działania, ale o tym napiszemy już wkrótce, w kolejnych artykułach.

  Kategorie: Falowniki Tags: Tagi: